Fašiangy 2019 v Nitre

Každoročným zvykom v Nitre je i fašiangový sprievod, ktorý sa tento rok konal dňa 2. 3. 2019 na pešej zóne. Aj tento rok oslovilo mesto Študentské divadlo VYDI. Okrem členov študentského divadla  sa zapojili aj študenti kulturológie v rámci tvorivého semináru Divadelná dielňa. Nebolo nás treba dlho presviedčať a s nadšením sme pozvanie prijali.

Tri týždne pred sprievodom sme sa spoločne stretli a vymysleli si masky a kostýmovú zložku zväčša zoomorfných i antropomorfných postáv. Intenzívne sme si začali zháňať materiál na výrobu jednotlivých masiek i kostýmov konkrétnych postáv. Ich výroba prebiehala najmä v priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru FF UKF v Nitre. Inšpiráciou sa pre nás stali fašiangové postavy slovenského ľudového divadla. Autorkou konceptu celej fašiangovej kolekcie sa stala Zlatica Chlebíková.   

Ani sme sa nenazdali a nastal pomyselný deň D. V sychravú marcovú soboru sme sa konečne predstavili s výsledkami našej dielne. Medzi účastníkmi sprievodu ste mohli spoznať viacerých študentov z našej katedry: Kristínu Magerovú, Michala Lienera, Veroniku Makúchovú, Ladislava Donča, ale aj ďalších študentov z našej alma mater (Ivana Bielika či Veroniku Démuthovú). Spomenúť tiež treba aj ďalších asistentov, ktorí participovali na jeho realizácii:  Natáliu Částovú a Andreja Mamiru.

Celý fašiangový sprievod sa presúval pešou zónou za neustálej zvukovej kulisy rytmických bubnov známej hudobnej skupiny Campana Batucada. Bol to neopísateľný pocit. Vibrácie zvukov a rytmov celej bubnovej šou nás doslova unášal do stavov vytrženia i nesmierneho nadšenia. Sprievod sa dokonca musel niekoľkokrát zastavovať – kvôli preplnenej pešej zóne. Na túto atmosféru, keď si nás ľudia s úžasom fotili len tak skoro nezabudneme. Nikdy by sme si nepomysleli, že trasa nitrianskou pešou zónou bude nekonečne dlhá. Jeho vyvrcholením sa napokon stalo vystúpenie všetkých maskovaných účastníkov sprievodu na pódiu na Svätoplukovom námestí, kde sa všetkým prihovoril primátor mesta Nitra a následne nastal koncert známej kapely Vrbovskí víťazi

Fašiangový sprievod predstavoval jednoducho úžasnú akciu, na ktorú budeme ešte dlho spomínať. Už teraz sa tešíme na budúci ročník fašiangov v Nitre v roku 2020.

                 Michal Liener

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *